Úřední deska
Tisk článku

Aktuality k očkování populace na COVID-19

Očkování na COVID-19 v několika fázích dle scénáře Ministerstva zdravotnictví

Vážení občané,

představujeme scénář očkování populace vypracovaný ministerstvem zdravotnictví ČR. Očkování by mělo probíhat v několika fázích, vysvětlení viz.níže.

Občanům, kteří spadají do očkování nejrizikovějších skupin, které by mělo začít registrací od 15.1.2021, tj. především občanům nad 80let věku ze správního obvodu naší obce, nabízíme pomoc s registrací a vyplněním webového formuláře pro registraci, který bude sloužit jako přihláška k očkování a k přidělení termínu a místa očkování. V případě zájmu se ozvěte na telefon starostky 723 872 897, v pátek 15.1.2021 od 11:00 - do 16:00 hodin, a dále v úředních hodinách každé pondělí od 14:00 -18:00 hodin a středu od 14:00 - 17:00 hodin.

Fáze 1.A  Očkování nejrizikovějších skupin

Očkování odstartovalo již očkováním prvních zdravotníků,  pracujících na covidových jednotkách. Kromě nich se očkování během první fáze dočkají také senioři nad 80 let, kteří se budou od 15. ledna registrovat prostřednictvím online formuláře. Pokud nemají přístup k internetu, mohou pro registraci kontaktovat svého praktického lékaře či speciální callcentrum.

V první fázi budou také očkováni všichni klienti i zaměstnanci domovů pro seniory. Přednost budou mít také obyvatelé domovů pro osoby se zdravotním postižením. Výjimku získali také zaměstnanci ministerstva vnitra, kteří pracují ve vnitřních objektech se zřízenou karanténou.

Očkování lidí z nejrizikovějších skupin, kterých je dohromady kolem 620 tisíc, by mělo být hotové nejpozději v březnu, oznámil Blatný.

Skupiny očkované ve fázi 1.A:

•             zdravotníci pracující na covidových jednotkách (76 000 osob)

•             senioři nad 80 let (440 000)

•             klienti domovů pro seniory (56 000)

•             zaměstnanci domovů pro seniory (35 000)

•             klienti domovů pro osoby se zdravotním postižením (14 000)

•             zaměstnanci ministerstva vnitra pracující ve vnitřních objektech se zřízenou karanténou (1 200)

Fáze 1.B Očkování prioritních skupin

Od 1. února se k očkování budou moci registrovat také všichni ostatní. Nejdříve však budou očkováni lidé z prioritních skupin. Jedná se zejména o seniory starší 65 let, praktické a dětské lékaře, vojáky, kteří se podílejí na boji s covidem-19, a pracovníky integrovaného záchranného systému.

K vakcíně se také dostanou lidé, kteří mají rizikové zdravotní komplikace. Podle strategie ministerstva zdravotnictví budou prioritně očkovány lidé, kteří trpí cukrovkou, vysokou obezitou, chronickým respiračním nebo hemato-onkologickým onemocněním a další.

Rychlost očkování bude podle ministra ovlivňovat především to, jak rychle budou do Česka dodávány vakcíny od výrobců. Podle plánu by měla být většina lidí z fáze 1.B očkována mezi únorem a březnem.

Skupiny očkované ve fázi 1.B:

•             osoby starší 65 let

•             ostatní zdravotníci

•             vojáci, kteří se podílejí na boji s covidem-19

•             pracovníci integrovaného záchranného systému

•             osoby pečující o zdravotně postižené

•             učitelé na základních školách

•             lidé s následujícími s rizikovými faktory:

1.           se závažným, farmakologicky řešeným diabetes mellitus

2.           s obezitou (BMI > 35 kg/m2)

3.           s chronickým respiračním onemocněním (CHOPN, bronchiektázie, plicní fibrózy – cystická fibróza, idiopatická plicní fibróza, PCD)

4.           se závažným onemocnění ledvin a jater,

5.           pacienti na dialýze a s CKD5

6.           pacienti s hemato-onkologickým onemocněním

7.           pacienti po transplantaci orgánu nebo kostní dřeně

8.           pacienti se závažným onemocněním srdce

9.           pacienti s rezistentní hypertenzí (zvýšený TK 140/90)

10.         pacienti se vzácným genetickým onemocněním

11.         pacienti s léčbou cíleně ovlivňující imunitní systém

12.         pacienti s imunodeficiencí

Fáze 2  Očkování dalších skupin

Po naočkování rizikových skupin přijde řada na ostatní, kteří se dobrovolně rozhodli pro očkování. Registrovat se sice mohou už od února, ale podle ministra jim bude přidělen termín až poté, co budou naočkováni všichni lidé z ohrožených kategorií. Podle vakcinační strategie by na první zdravé, neprioritní občany měla přijít řada nejdříve v dubnu.

Registrační systém bude podle Blatného podobný jako web pro rezervaci k antigennímu testování veřejnosti. Lidé budou muset uvést svůj věk, zaměstnání a případné onemocnění, kterým trpí. Poté jim přijde potvrzovací e-mail nebo sms.

Na mladé lidi bez jakýchkoliv zdravotních problémů by se s vakcínou proti covidu-19 mohlo dostat na přelomu jara a léta, spíše v létě. Kýžená část populace, kolem pěti milionů lidí, by mohla být proočkována do konce léta, dodal Blatný. Uvedl také, že podle dat z pondělního večera bylo dosud očkováno 13 000 lidí.

Jednotlivé kroky registrace:

1. Registrace – online registrační formulář pro všechny občany, kteří se rozhodli, že chtějí být očkováni vakcínou proti koronaviru. Ve formuláři vyplní osobní údaje, podle kterých je ministerstvo zdravotnictví rozřadí do jednotlivých kategorií s určitou prioritou.

2. Prioritizace, naplánování a výzva občana k rezervaci termínu – z registrací se vypočte bodové skóre, které spolu s plánem dodávek vakcín určí, kdy je občan vyzván k rezervaci konkrétního termínu očkování.

3. Rezervace termínu – na základě PIN kódu zaslaného notifikací bude občanovi umožněna rezervace obou termínů očkování v centrálním rezervačním systému (CRS).

4. Očkování – vlastní očkovací úkon a jeho dokumentace (zapsání do registru)

(Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-v-cesku-ockovaci-strategie-prehledne-kdy-na-vas-vyjde-rada.A210105_144621_domaci_chtl)

Tisk článku