Úřední deska
Tisk článku

Nabídka a doporučení obecního úřadu občanům

nabídka pomoci občanům nad 70 let a ochranné roušky

Vážení občané,

S ohledem na mimořádnou situaci v souvislosti s epidemií COVID-19, v souladu s usnesením vlády č.98 doporučujeme lidem starším 70 let a chronicky nemocným po dobu nouzového stavu nevycházet mimo svá obydlí, s výjimkou návštěvy zdravotnického zařízení za účelem zajištění neodkladné zdravotní péče.

Nabízíme, kdo by potřeboval pomoc, především s nákupem základních potřeb a léků, aby se obrátil na Obecní úřad v Čakově. Vaše požadavky směřujte na  tel.č. 723 872 897 – Šišpelová Lenka nebo tel.č. 606 465 046  - Hyndrák Vladimír. Obdobnou pomoc jsme schopni zajistit i  ostatním občanům a osobám pobývajícím na našem správním území, které se ocitli v souvislosti s epidemií coronaviru v mimořádné krizové situaci  a nemají možnost ji společně se svými blízkými jinak vyřešit (např. nařízená karanténa).

Další informace je ohledně ochranných roušek. Naše obec neobdržela a zatím ani neobdrží, tak jako žádná v okolí, ochranné roušky pro občany. Tyto ochranné pomůcky chybí i zdravotnickému personálu a složkám záchranného systému a na trhu nejsou k sehnání.

Krizový štáb obce využil nabídky jedné z našich občanek, že dokáže nějaké množství roušek ušít. Pokud by někdo z vás měl stejnou chuť, čas a schopnosti ušít pro své spoluobčany jednoduché bavlněné roušky, nebo jen poskytnout vhodný materiál na roušky, prosím ozvěte se na číslo Obecního úřadu v Čakově 723 872 897.

V příloze ZDE naleznete střih k ušití roušky. Jde o kopii chirurgické roušky, která se používá třeba na onkologii nebo na neonatologii. Materiál by měl být plátno ze 100%bavlny vyšší gramáže, doporučuje se 200g (např. látky na patchwork. Kvalitní povlečení. Pevná prostěradla. Proti světlu by mělo být hustě tkané bez prosvítajících dírek v tkanině. Tričkovina ne.) Rouška se může sterilizovat vypráním na 90° nebo na 60°a přežehlit žehličkou na nejvyšší teplotu. Rouška se nosí max 4 hodiny nebo do pocitu provlhnutí a pak se vymění za novou, použitá rouška se sterilizací připraví k opakovanému použití. Z toho důvodu nemocnice nechtějí roušky s vloženou vrstvou vlizelínu, papíru, intimek atd. Při celodenním nošení se v takové roušce snižuje komfort dýchání, účinnost se o tolik nezvyšuje a v navlhlém materiálu se mohou množit bakterie. To samé se týká střihů na internetu, kde rouška drží za gumičky za uši. Bude dobrá např. na krátký nákup, ne na celodenní nošení. Vždy zvažte pro jaké použití roušku šijete.

Nošením roušky alespoň z části ochráníte sebe i své okolí proti kapénkové infekci a nekontrolovanému rozšiřování virů a bakterií. Účinnost roušky proti coronaviru  je nižší než u respirátoru. Nicméně rouška ochrání nositele od ostatních kapénkových nákaz, které s příchodem coronaviru zázračně nezmizely, takže například rýma nebo běžný zánět průdušek neoslabí váš organismus. Současně je také rouška účinný nástroj, aby její nositel neprskal kapénky obsahující jeho bacily a viry na ostatní a nenakazil je. Pokud ji nosíte z tohoto důvodu, ukazuje to vaši ohleduplnost a zodpovědnost, protože přestože vy jste silní, ve vašem okolí mohou být osoby z rizikových skupin - diabetici, osoby s astmatem, s nemocemi srdce, staří lidé atd. a vy je takto pomáháte chránit.

Roušku možná nebudete potřebovat při procházce tady u nás po vsi, kdy nikoho nepotkáte,  ale zaručeně ji budete potřebovat na nákupy v obchodech, při vyzvedávání zásilek na poště a podle posledních dostupných informací jsou povinné pro jízdu v autobusech ČSAD viz. https://www.busem.cz/pravidelna-doprava/aktualne-z-dopravy/narizene-opatreni-proti-sireni-koronaviru-93.html, a i MHD v Českých Budějovicích.

Od 17.3. budou dle nařízení vlády otevřeny galanterie a prodejny látek. Pokud se chcete zapojit ještě více nejen ušitím roušek pro náš obecní úřad přidejte se k dobrovolníkům, kteří koordinují šití roušek pro nemocnice, domovy důchodců a jiné služby, které bojují s nedostatkem ochranných pomůcek, se sdružují například na Facebooku ve skupině Šijeme roušky https://www.facebook.com/groups/241815687000985/?fref=nf.

Situace se neustále vyvíjí, proto prosím sledujte aktuální zpravodajství a webové stránky obce Čakov www.cakov.cz, popř. města Č. Budějovice www.c.budejovice.cz, popř. Jihočeského kraje www.kraj-jihocesky.cz.
Prosím věnujte také pozornost doporučením hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské a odborníků IZS Jihočeského kraje, které připojujeme:
Dodržováním každého z těchto doporučení pomůžete sobě i ostatním lépe zvládat nastalou situaci – coronavirovou nákazu: 
 • Ve veřejném prostoru – dopravních prostředcích či obchodech, si zakrývejte ústa i nos.
 • Využívejte lékařské služby co nejméně a konzultace s lékaři provádějte, pokud možno, telefonicky či mailem.
 • K platebnímu styku používejte kreditní karty.
 • Vyhýbejte se místům s vyšší koncentrací lidí.  
 • Do autobusů veřejné dopravy nenastupujte předními dveřmi, hotovostní platby jsou dočasně zrušeny.
 • Po každém pobytu venku si důkladně umyjte ruce.
 • Pravidelně otírejte dezinfekčními prostředky i předměty, kterých se často dotýkáte – mobilní telefony, tablet, PC, klávesnici…
 • Pokuste si sami vyrobit ochranné prostředky. Například podle návodů z internetu.
 • Alespoň dvakrát denně sledujte zpravodajství.                

Vyjádření složek IZS JčK:

 • Pro informace o coronaviru volejte speciálně zřízenou linku 1212. Linky Integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje – 112, 150, 155 a 158 jsou v současné době přetíženy, čímž se snižuje jejich schopnost řešit jiné typy tísňových situací, než je hrozba koronavirové infekce.
 • Policie bude v rámci preventivních opatření a kontrol dbát na omezení mezilidského kontaktu. Shromažďování osob je v současné době velmi rizikové. Pokud policisté zjistí porušení nařízení vlády v souvislosti s karanténou, tak podle § 43 zákona o Policii ČR přikážou konkrétním osobám dodržování tohoto zákazu a osoby z místa vykážou. Neuposlechnutí výzvy nebo pokynu policisty je přestupkem proti veřejnému pořádku a lze za něj uložit sankci až do výše 10 000 korun. Policisté v těchto dnech působí hlavně preventivně. 
 • Na oficiálním youtubovém kanále HZS ČR postupně vznikají krátké informační spoty zaměřené na praktická a psychologická doporučení. Naleznete tam například návod, jak správně nosit masku nebo pár tipů, jak psychicky zvládat úzkost. Sledujte: https://www.youtube.com/user/HasiciCZ .

Všichni spoléháme na odpovědnost a disciplinovanost všech občanů v těchto náročných dnech. Karanténní opatření budou fungovat, když nebudeme hledat cesty, jak je obcházet. Chtěli bychom Vám moc poděkovat za ohleduplnost a respektování výše uvedených doporučení i proseb.

Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje a zástupci složek IZS JčK

 

 

 

 
 
Tisk článku